Masaż
Sposób działania masażu na układ człowieka jest dość zawiły, a omówienie go, nie przyniosłoby tylu korzyści, co wymienienie wskazań do masażu, czy przybliżenie jego technik.
Masaże można używać przy: schorzeniach układu krążeniowego, żylakach, stwardnieniu tętnic, schorzeń obwodowych naczyń krwionośnych, niewydolności krążeniowej, niskim ciśnieniu krwi.
Masażu nie powinno się stosować przy zmianach skórnych i chorobach skóry, miażdżycy, tętniakach, wylewach, wrzodach, hemofilii, zapaleniu węzłów chłonnych.
Techniki masażu są rozmaite, mogą być urozmaicone specjalnymi kosmetykami, bądź sprzętami do masażu, najważniejsze jednak są ręce i dotyk.
Masaż klasyczny opiera się na kilku podstawowych technikach, jakimi są głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, wałkowanie, wyciskanie, wibrowanie, oklepywanie, wstrząsanie. Bardzo często skarżymy się na bóle głowy i bez zastanowienia sięgamy po proszek. Tymczasem o wiele lepszą metodą jest masaż.
Aby uśmierzyć ból głowy można uciskać delikatnie skronie, łuk brwiowy, punkt pomiędzy brwiami, podbicie stopy, brzeg dłoni, wszystko zależy od tego, w której części głowy ból jest umiejscowiony.
Zwykły katar leczyć można poprzez masaż, połączony z wcieraniem olejków rozgrzewających w okolice nosa i zatok przynosowych. Oklepywanie wraz z użyciem wszelkich maścideł rozgrzewających pomaga nam pozbyć się uporczywego kaszlu.
Masaże używa się w celu rozluźnienia, odstresowania, rozładowania napięcia.