Zioła
Zioła jako jeden z najstarszych preparatów leczniczych mają niezwykłą moc. Już w najodleglejszych czasach znachorzy używali napary z przeróżnych roślin, albo przykładali je wprost na rany.
Zioła są podstawowym elementem spiżarni i apteczek naszych babć. Nasze pokolenia często wyśmiewają ten fakt, uważają , że nic nie jest w stanie pomóc nam tak jak lekarstwa zapisane przez lekarza. Działanie ziół uznają za legendę i nie wierzą że mają one jakieś ważne znaczenie.
Zioła tymczasem są jednym z lepszych preparatów leczniczych, ponieważ są naturalne, a tym samym nie przeciwdziałają naturalnej florze bakteryjnej człowieka, działają łagodnie, a skutki ich stosowania są widoczne i odczuwalne już w krótkim czasie po spożyciu np. herbatki ziołowej. Zioła mogą leczyć duszę i ciało, na organizm człowieka działają zewnętrznie i wewnętrznie.
Oczyszczają one nasz organizm z toksyn od wewnątrz, natomiast efekty tego oczyszczenia ujawniają się na zewnątrz w postaci czystej skóry, zadbanej cery, mniejszej ilości, stopniowemu zanikaniu zanieczyszczeń i wyprysków na twarzy.
Mięta, oprócz walorów smakowych i zapachowych, ma orzeźwiające działanie na nasz organizm, używana może być przy niedyspozycjach układu pokarmowego.
Przy zaburzeniach układu pokarmowego, zwłaszcza gdy towarzyszą im wymioty stosuje się również piołun. Ten co prawda jest bardzo cierpki i gorzki w smaku, jednak działa bardzo szybko. Rumianek także pomaga podczas przypadłośćiom układu pokarmowego, ale raczej jako łagodzenie bólów brzucha, żołądka.
Szałwię stosuje się przy stanach zapalnych np. jamy ustnej, dziąseł, gardła- zabija bakterie, uśmierza ból likwiduje stan zapalny.
Melisa, znana dobrze wszystkim cholerykom działa uspokajająco, zwalcza stres, ułatwia zasypianie. Korzeń żeńszenia pomaga przy chorobach nerek, chorobach pęcherza moczowego, dodaje energii, stymuluje mechanizmy obronne naszego organizmu.
Morwa. Liście morwy stosowane są przez cukrzyków i osób cierpiących na nadwagę. Utrudniają wchłanianie zbyt dużych ilości cukrów do organizmu, ograniczają odkładanie się szkodliwego cholesterolu, wspomagają przemianę materii.
Pokrzywa, ma wiele cennych właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Oczyszcza naszą krew i organizm, poprzez wspomaganie wydalania szkodliwych substancji z moczem , a także pielęgnuje włosy, skórę, paznokcie.
Mniszek lekarski. Stosuje się go do leczenia owrzodzeń, grzybicy, brodawek, albo jako środek przeczyszczający. Z mniszku lekarskiego wytwarza się syrop, który zwalcza kaszel suchy i mokry.
Dziurawiec stosują osoby cierpiące na depresje, ułatwia on im życie bez lęków, zasypianie, uśmierza migrenowe bóle głowy. Przy zapalaniach narządów układu trawiennego działa ściągająco i przeciwzapalnie. Można również stosować dziurawiec jako okład na rany, oparzenia, odmrożenia, oraz do płukania jamy ustnej.
Babka lancetowata, psująca tylko estetykę naszych gładkich trawników cieszy się także pozytywnymi właściwościami. Wykorzystywana jest do leczenia ran, poparzeń, bolesnych ukłuć zadanych przez pszczoły, biegunki. Stosuje się ją także jako środek wykrztuśny, bakteriobójczy, poprawiający pracę jelit.