Sposoby na przygotowanie leków ziołowych

Do podstawowych sposobów przygotowania leków ziołowych należą napary. W tym celu wysuszone zioło zalewa się wrzącą wodą, kilkakrotnie miesza, czeka do ostygnięcia, odcedza i stosuje uzyskaną herbatkę.

Podobnie przyrządza się odwar, ale w tym przypadku susz zalewa się zimną wodą i doprowadza do wrzenia, a następnie w stanie bliskim wrzeniu przetrzymuje przez określony czas.

Niektóre surowce zaleca się zalać wodą o temperaturze pokojowej, odczekać i ewentualnie odcedzić – w ten sposób powstają maceracje. Wymienione sposoby służą do przygotowania środka leczniczego stosowanego krótko po jego wykonaniu.

Bardzo atrakcyjną grupą leków ziołowych są preparaty wykonane za pomocą alkoholu. Nalewki wykonuje się przez zalanie surowca  alkoholem  w stężeniu około 60% w proporcji: 1 część surowca na 5 części alkoholu.

Intrakty, w których świeże części roślin zalewa się gorącym alkoholem (proporcje w zależności od surowca). Gorący alkohol niszczy enzymy, które w normalnych warunkach rozkładają substancje lecznicze. Ekstrakty wykonuje się podobnie jak nalewki, ale proporcja surowca i alkoholu jest jak 1:1.