Zalety stosowania ziół

Głównym zadaniem ziół w kuchni jest poprawienie smaku i aromatu potraw.  Można też ozdabiać nimi półmiski i talerze, ich niepowtarzalny zapach wzmaga apetyt. Jednocześnie dania wzbogacone ziołami są łatwiej trawione, a także zawierają więcej witamin i mikroelementów. Są więc zdrowsze i smaczniejsze.

Zioła w leczeniu chorób bywają najskuteczniejszym środkiem. Działają wprawdzie wolno, ale systematycznie stosowane zwalczają czynnik chorobotwórczy i pozwalają na regenerację uszkodzonych organów. To powolne działanie jest także łagodne, nie wprowadza drastycznych zmian w ustroju człowieka. Ratując jedną część ciała, nie szkodzą innym. Zioła w zasadzie nie przynoszą skutków ubocznych, bowiem niepożądane  substancje występują w nich w małym stężeniu i nawet chory organizm łatwo się ich pozbywa. Pozwala to więc na długie stosowanie leków ziołowych i właściwe wspomożenie chorego organu lub tkanki. Leki ziołowe działają szeroko, obejmują nie jeden narząd lub proces, ale kilka układów wzajemnie powiązanych, ogarniają niejako cały organizm.

Ich kompleksowe działanie wynika między innymi z zawartości witamin, soli mineralnych, mikroelementów oraz różnorodnych substancji czynnych biologicznie. Zioła leczą wszystkie miejsca chore, a nie tylko te, które właśnie objawiły swój zły stan bólem lub niesprawnością. Zapobiegają więc chorobom, o których pacjent jeszcze nie wie. Ta profilaktyka jest tym lepsza, że wzmacniają układ odpornościowy i zwiększają witalność całego organizmu.

Zioła mają też zalety innej natury – społecznej. Są tanie, dostępne niemal dla każdego, kto ma chęć zająć się ich zbiorem lub uprawą. Stosujący kuracje ziołowe muszą poświęcić trochę czasu na przygotowanie leku i systematyczne jego stosowanie, a już samo wprowadzenie takiej regularności nierzadko poprawia stan zdrowia. Jednocześnie pacjent obserwuje siebie i ma możliwość zabrania właściwego dystansu do swojej osoby, świata i choroby. Pacjent jest partnerem lekarza, który przez rozmowę i kontakt poszukuje przyczyn choroby i dobiera właściwe
środki jej zwalczania. Ten międzyludzki kontakt jest bardzo ważnym składnikiem procesu leczenia, elementem – niestety – tak często pomijanym przez lekarzy nastawionych na szybką obsługę pacjenta. Zioła uczą także szacunku do przyrody, pomagają dostrzec jej piękno i mądrość. Zarówno zbiór ziół z natury, jak i uprawa w ogrodzie są okazją do wypoczynku i kontemplacji.